DKIM (Domain Keys Identified Mail) Sorgulama

Alan adınıza ait DNS sunucularınızın DKIM kaydınızı doğru şekilde geri gönderdiğini doğrulamak için DKIM sorgulamayı kullanabilirsiniz.

DKIM (Domain Keys Identified Mail) Nedir ?

“Domain Keys Identified Mail” kelimesinin baş harflerinden oluşan DKIM terimi Türkçede “Alan Adı Anahtarlarıyla Tanımlanmış E Posta” anlamına gelmektedir. DKIM kayıtları; Elektronik postaların güvenilir bir kaynaktan geldiğinden, değiştirilmediğinden veya sahtecilik yapılmadığından emin olunmasını sağlar.

DKIM Kaydı Nasıl Oluşturulur ?

E-posta hizmeti aldığınız sunucuda DKIM özelliğini aktifleştirip, ortaya çıkan text metnini (TXT kaydı) alan adınızın DNS ayarlarına ekleyerek DKIM kaydınızı oluşturabilirsiniz.

DKIM Kaydı Ne İşe Yarar ?

Gönderdiğiniz e-postaların Spam / Junk / Gereksiz klasörlerine düşmesini önlemek, alan adınızın e-posta sağlayıcılarında güvenilir olarak işaretlenmesine yardımcı olmak, sahtecilik girişimlerini engellemek ve e-posta repütasyonunuzu korumak için DKIM kaydı oluşturabilirsiniz.

Dig İle DKIM Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Konsol ya da konsola erişeceğiniz Shell üzerinden dig komutunu kullanarak ilgili alan adına ait dkim kaydı(TXT record) sorgulayabiliriz.

SPF Kaydından Farkı Nedir ?

SPF, hangi sunucu IP adreslerinden sizin adınıza mail gönderebileceğinin belirlenmesini sağlar. DKIM ise bu gönderileri barkodlayan bir sistemdir.

DMARC Kaydından Farkı Nedir ?

Sunucu tarafından şifreleme sistemi kullanılarak gönderilen her mailin barkodlanması DKIM olarak tanımlanırken, SPF ile birlikte DKIM prosedürlerini ihlal eden durumlarının raporlanmasını sağlayan kural setlerine DMARC denir.

DKIM Kaydı Nasıl Güncellenir ?

DKIM kaydı, alan adının DNS yönetim ekranı bölümünden (TXT kaydı) kolaylıkla güncellenir.

DKIM Kaydı Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Eğer mevcutta kullanılmakta olan DKIM kaydının kalıcı olarak devre dışı bırakılabilmesi için alan adının DNS yönetim ekranından ilgili TXT kaydının silinmesi yeterlidir.

DKIM Kaydına Örnek Verebilir misiniz ?

Örnek bir DKIM kaydı aşağıdaki biçimde görüntülenmektedir.

v=DKIM1; h=sha256; k=rsa; p=MIGfMA0GCSqGSIb3DQEBAQUAA4GNADCBiQKBgQDU6t7SokhyNrYQFq9HiB8lhPdOH8u4QnxKm+EafjZiAid6DAaEaoN5vq374mZACB0I2xEpyiL3M1Bo6/v1kEPvOtWrMFLEul9vPMNQFha/BWdYujaxTrOSi1nrItXe4SpvrNIn2/J2u0TMR8CVh7vcuPEujvFK/W37rg5YHbRNyQIDAQAB

DKIM İmzası Önemli midir ?

DKIM imzası, gönderici sunucusundan çıkan her bir elektronik iletiyi barkodlayarak gönderen doğruluğunu garanti ettiği için oldukça önemli bir güvenlik prosedürüdür.

DKIM İmzası Nedir, Nasıl Görünür ?

DKIM imzası her e-posta gönderen alan adı için üretilmiş bir özel bir anahtarla belirlenir.
Alan adına ait DKIM imzasını görmek için komut ekranında
set type=txt ve 12317._domainkey.sirketadiniz.com komutlarının ardışık olarak çalıştırılması yeterlidir.

Maile “DKIM-Signature” Başlığı ve İmzası Nasıl Eklenir ?

DKIM İmzası alan adının DNS yönetim ekranı bölümünden (TXT kaydı), seçici parametreleri dikkate alınarak kolaylıkla eklenebilir.