NS (Name Server) Sorgulama

İsim sunucularını öğrenmek istediğiniz alan adları için NS sorgulama aracını kullanabilirsiniz.

Name Server (NS) bilgilerini öğrenmek istediğiniz alan adını uzantısı ile birlikte yukarıdaki alana yazın ve sorgula butonuna tıklayın.

NS nedir ?

Name Server ifadesinin kısaltması olarak kullanılan NS, sorgulanan alan adına bağlı isim sunucularını ifade etmektedir. İsim sunucuları sayesinde ilgili alan adının yayın yaptığı sunucuların IP adresi tespit edilebilmektedir.

NS Sorgulama İle Hangi Bilgilere Ulaşılabilir ?

Tüm alan adları name server (NS) bilgisi barındırmak zorundadır. Bu bilgiler tüm alan adları için açık ve ulaşılabilirdir. NS bilgileri üzerinden alan adının yayın yaptığı sunucunun ip adresine ulaşılabilir. Ulaşılan IP adresi üzerinden IP Trace sorgulamaları ve Ping servisleri gibi ilgili sunucunun anons edeceği tüm bilgilere erişim mümkündür.

Name Server (NS) Değişikliği Nasıl Yapılır ?

Herhangi bir alan adı için NS bilgilerinin değişimi ilgili alan adının DNS yönetim ekranından gerçekleştirilebilir ancak alan adı uzantısı kurtarma periyodunda ya da alan adı statüsü “on hold” durumuna alınmış ise NS değişimi mümkün değildir. İstisnai bir durum da olsa .TEL uzantısı gibi spesifik kullanım amacı ile servis veren alan adlarında özel NS tanımlamak mümkün değildir.

NS (Name Server) Sorgulama Nedir ?

Alan adının bağlı olduğu isim sunucularını (name server) tespit eden sorgulama türüne NS sorgulama denir.

NS Lookup Nedir, Nasıl Yapılır ?

Alan adı (domain) veya IP adresi eşlemesi ile diğer DNS kayıtlarını öğrenmek üzere Alan Adı Sistemini sorgulamak için kullanılan bir ağ yönetimi komut satırı aracıdır.

NS Nasıl Oluşturulur ?

NS (name server) tanımlanacak alan adının yönetim paneli üzerinden DNS ya da NS yönetimi bölümü gidilerek alan adına istek gönderildiğinde yanıt vermesi istenen isim sunucularına ait bilgiler kaydedilmek sureti ile NS (name server) oluşturulması mümkündür.

NS Sorgulama Nasıl Yapılır ?

NS Sorgulama işlemi alan adının kayıt bilgilerinin tutulduğu sunuculara istek gönderilerek yapılır. NS (name server) bilgileri herkese açıktır ve gizlenmez.

NS Sorgulama Nereden Yapılır ?

NS Sorgulama, whois bilgisini sağlayan tüm servilerden ya da özel olarak NS lookup servisleri üzerinden gerçekleştirilebilir ayrıca konsol ekranından
nslookup -query=NS “sorgulanacak alan adı” yazarak da NS bilgisine ulaşmak mümkündür.

Domain Whois Sorgulamadan Farkı Nedir ?

NS sorgulama yalnızca alan adının adreslendiği sunucu veya ip adresine bağlı bilgileri sağlarken, Whois sorgulama alan adına ait tüm kontak ve kayıt bilgilerini sunmaktadır.

DNS Sorgulamadan Farkı Nedir ?

DNS sorgulama; sunucularda web sitelerini isim olarak tutan ve karşılığındaki IP adresi gösteren sorgu biçimleridir. NS sorgulama ise, alan adlarının ve karşısındaki IP adreslerinin kayıtlı olduğu sunucuları tespit eden komut türüdür.