Blacklist Sorgulama

Blacklist (kara liste) statüsünü öğrenmek istediğiniz alan adları ya da IP adresleri için Blacklist sorgulama aracını kullanabilirsiniz.

Blacklist durumunu öğrenmek istediğiniz alan adı ya da ip adresini yukarıdaki alana yazın ve sorgula linkini tıklayın. Güvenli E-Posta İletişimi İçin Blacklist Kullanın

Blacklist Nasıl Kullanılır ?

Talep eden tüm servis sağlayıcılar ile dinamik (eş zamanlı) paylaşılan blacklist’ler, repütasyonu bozulan ip adresleri üzerinden gerçekleştirilen faaliyetlerin engellenmesini amaçlar. Blacklist’e dahil olan ip adreslerinden gerçekleştirilen gönderiler çoğu e-posta servis sağlayıcısı tarafından kabul edilmez ya da karantina bloklarına alınır. Bu sayede spam ya da sahtecilik amaçlı gönderilerin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Blacklist’den Çıkmak Mümkün Müdür ?

Blacklist (kara liste) uygulamasına takılan IP adreslerini için yeniden değerlendirme başvurusunda bulunmak mümkündür. Bu işlem için IP adresinin kara listeye alındığı otoritenin işaret ettiği yönergeleri izlemek ve blacklist’e sebep olan faaliyetin sonlandırıldığının belirtilmesi gerekmektedir. Bu işlem blacklist otoritesine ve başvuru sonrası ilgili IP üzerindeki faaliyetlerin uygunluğuna bağlı olarak 2 ila 8 hafta arası sürebilmektedir.

Blacklist Sorgulama Neden Önemlidir ?

Blacklist (kara liste) sorgulama, e-posta gönderimleri gerçekleştiren ip adreslerinin e-posta sağlayıcılar tarafındaki güncel repütasyonunu öğrenmenizi sağlar. Bu sayede üzerinden e-posta gönderimi yapılan ip adreslerinin yasaklanmış ya da kısıtlanmış olup olmadığı kolayca öğrenilebilir.

E-Posta Güvenliği Neden Önemlidir ?

E-posta güvenliği, kimlik hırsızlığını engellemek ve iletilerin sadece gerçek hesaplar tarafından gönderildiğini ve alındığını doğrulayarak olası sahtecilik girişimlerinin önüne geçebilmek adına önem arz etmektedir..

Spam Mailleri Nasıl Engellersiniz ?

Spam (istenmeyen) gönderiler, Uzman Posta servisleri önüne pozisyonlanan spam gateway çözümleri, alıcılar tarafından oluşturulan gönderi kabul politikaları ile büyük oranda engellenebilmektedir.

DNSBL Nedir ?

DNSBL, spam girişiminde bulunan ip adreslerini gerçek zamanlı olarak yayınlayan listelerdir. Açılımı DNS-based Blackhole List olan DNSBL kayıtları dünya genelinde pek çok e-posta servis sağlayıcı tarafından ciddiye alınır ve bu listelerde yer alan IP adreslerinden e-posta kabul edilmez.

Kara Listeye Girdiğimi Nasıl Öğrenebilirim ?

Bir ip ya da alan adının kara liste (blacklist) uygulamasına tabi olup olmadığını öğrenmek için kara liste sorgulaması yapılmalıdır. Kara liste durumunu öğrenmek istediğiniz alan adları ya da IP adresleri için Blacklist sorgulama aracını kullanabilirsiniz.

Kara Listeye Neler Alınabilir ?

Aynı içerik ve başlıklar ile bulk (çoklu) gönderi yapan e-posta sunucuları, DKIM ve SPF kayıtsız elektronik postalar ile kullanıcı şikayeti ile yoğun olarak “istenmeyen” işaretlemesi alan e-postaların IP ve alan adı adresleri blacklist (kara liste) dizinlerine kayıt edilir.